Ciekawi ludzie, ciekawe okulary

Zawsze miałem ambicję otaczać się ludźmi ciekawymi. Takimi, którzy będą mnie inspirować. Takimi, od których będę mógł się sporo nauczyć. Jest wiele osób, które chciałem poznać i to się udało. Muzycy, filmowcy, fryzjer, lekarz, architekt, kucharz, pisarz… Miałem okazję ich poznać i z wieloma zostaliśmy nawet kolegami. Tak było z Michałem, gdy napisał do mnie jeden ze swoich absurdalnych listów.  Ciekawi ludzie, ciekawe zawody, a dzisiaj do tego ciekawe okulary. Kończę. Dość. To nie „Alchemik”, tylko wyjątkowo brawurowy blog modowy.

Ciekawe okulary z zajawką w tle.

Po trzydziestce wszystko zaczyna się sypać. Okazuję się, że wątroba naprawdę istnieje. Kac trwa dłużej, matka irytuje bardziej niż kiedyś, przestajemy oglądać się za rówieśniczkami. Pierwszym organem, który zaczął się psuć, okazały się w moim wypadku oczy. Jazda samochodem po nocy stawała się niewykonalna. Okulary stały się niezbędne.

„Bez Mykity nie byłoby MOKO 61! Oni mnie nakręcili i tchnęli wiarę, że to ma sens i może zaskoczyć. Łączy nas Przyjaźń dużo większa niż interesy. Są przykładem jak z pucybuta stać się liderem w branży nie tracąc swojej normalności i skromności. Każda marka na świecie tego im zazdrości.” Paweł / MOKO 61

Okulary to cudowny gadżet. Potrafi odmienić człowieka z Cro-Magnon w wyrafinowanego homo sapiens.Oczywiście działa to w drugą stronę. Źle dobrany okular może delikwentowi uprzykrzyć weekendowy plan podbojów. Poza tym okulary mamy na twarzy, a to nasz pierwszy oręż. Forpoczta naszego wnętrza. Zapewne bogatego.

Poszedłem do salonu przy Mokotowskiej 61

Jako że chciałem mieć dobry sprzęt, troszkę o tym poczytałem. Dowiedziałem się, które są cool, a które nie, i zacząłem w google wpisywać hasła „mykita warszawa kupię„, „dita„, „Thom Browne„, „Kylie Jenner nude„… Przepraszam, ale nie mogłem się opanować. Miałem mieć w głowie i na nosie ciekawe okulary.

„VAVA (Portugalia, produkcja Włochy) – najmniej kompromisowa i komercyjna marka w naszych ścianach. Albo to akceptujesz albo z Tobą nie współpracują. Unikalne podejście w tych czasach.”

Okazało się, że jest takie miejsce. Takie, które pod jednym dachem ma te wszystkie fajne brandy. Poszedłem na Mokotowską do MOKO 61. Tam poznałem kolegę Pawła. Po pierwsze kojarzył mnie z audycji z Tymonem. Po drugie – doskonale wiedział, że jestem pasjonatem piłki nożnej. Po trzecie – domyślił się, że potrzebuję okularów. Zaczęliśmy gadać.

Mój kolega robił wywiad z Coelho. Rozmowa toczyła się pod dyktando Brazylijczyka. Wywiad zapowiadał się fatalnie, bo autor „Alchemika” cytował sam siebie i gadał to, co zwykle. Wszystko zmieniło się, kiedy padło pytanie o piłkę nożną. Nagle Coelho zaświeciły się oczy, zaczął gestykulować i zamiast gadać o pierdołach, krzyczał coś o korupcji w piłce.

Z Pawłem jest podobnie. Nie gada pierdół, ale jeżeli chcecie kupić okulary i Wam się śpieszy, to nie poruszajcie tematu piłki. Opowie Wam o Lidze Mistrzów z Liverpoolem, finale FA Youth Cup w 1999 czy fascynacji Newcastle United jeszcze w latach 80.

Butiki optyczne w Londynie

DITA. Jak ją wprowadzaliśmy do Polski 5 lat temu, optycy rodacy się dziwili. Dzisiaj każdy szanujący się salon albo już je ma, albo o nie aplikuje. BARTON PERREIRA. Nasze największe ryzyko (wcześniej nieznana zupełnie marka w PL). Uwielbiamy. Klientela też. Obydwie marki są amerykańskie ale produkują w Japonii”

Paweł w 1997 roku jako 25 latek przez zupełny/w wyniku zupełnego zbiegu okoliczności, znalazł się Londynie. Tam uczył się i pracował w sklepach, w wine barze, Po kilku latach przerwy (został w Polsce przedstawicielem Luxottica, która to jest hegemonem na rynku okularów) w 2004 wraca nad Tamizę. Pracuje w kilku butikach optycznych i jara się oprawkami Oliver Peoples. Obsługuje Kate Winslet czy Simona Pegga. Zaczyna marzyć o podobnym miejscu w Polsce. Krąży pomiędzy Krakowem, Londynem i Warszawą, gdzie się przenosi. Sprowadza do Polski różne brandy, aż 5 lat temu spełnia marzenia przy Mokotowskiej 61 (na rogu z Wilczą).

Każda oprawka z historią w tle

„MATSUDA. Mistrzostwo świata w kategoriach: materiał, jakość i design. Nieobecna w Polsce od ponad dekady. Kędzierski ma na sobie okulary Sarah Connor z filmu Terminator 2”

Skłamałem mówiąc, że jeżeli nie zapytacie o futbol, załatwicie sprawę sprawnie. Nie ma mowy. Paweł i jego ekipa (urocze dziewczyny, które kilka razy ratowały moje Mykity, na których usiadłem, bądź po prostu połamałem) mówią. Cały czas z sensem. Przymierzasz okulary i od razu poznasz historię projektanta. Kochają to co robią totalnie.

Paweł jednym tchem wymienia swoje ulubione marki. Matsuda, Mykita, Oscar Magnuson, Barton Perreira.

„MATSUDA. Przywróciliśmy ją do łask w tym roku i jest szał. Kędzierski ma oprawkę ze szczerego srebra, dostępną w kilkunastu sklepach na globie”

Idealne okulary?

Paweł – MOKO 61 – ul. Mokotowska 61, Warszawa

Według Pawła, dobry okular to taki, w którym stajesz przed lustrem i myślisz: o to chodzi; nie szpeci twarzy i jest bardzo wygodny jak najlepsze fotele. Tak jak pisałem na wstępie. Świat jest pełen pasjonatów. Czasem pod byle pozorem będziemy Wam ich przedstawiać. Pawle… Poznaj Państwa i opowiedz im co to są ciekawe okulary.

P.S: Zapomniałem. Poza futbolem nie pytajcie też o muzykę, bo okulary kupicie w 2019. Najwcześniej.

zdjęcia: Grzegorz Broniatowski http://grzebro.com/
Zakład Optyczny MOKO 61 – Mokotowska 61, Warszawa

Dodaj komentarz

  • Panowie ,Wam to nawet w tych okularach jest cudnie .Tajemnica ,którą macie wypisaną na twarzach pozując w tych ciemnych działa przyciągająco i magnetycznie ,natomiast szkła naturalne dodają Wam szyku i bystrego spojrzenia.